ZSIDÓ EMLÉKEK SÁTORALJAÚJHELYEN
A status quo zsinagóga épülete
Sátoraljaújhely, Dózsa György u. 13.

Sátoraljaújhely első zsinagógája 1790-ben épült, eredetileg a Sennyeyek birtokában álló telken, egy korábbi magtár területén. Mérete hasonló volt a korabeli magyar zsinagógákéhoz, azzal a különbséggel, hogy ennek a zsinagógának nem volt külön előtere. Külső mérete 9.80 x 17,6 méter volt, tehát egy nagyobb lakóháznál nem lehetett nagyobb. [1] Ezt a zsinagógát később leobntották.

„1887. június 22-én megtörtént az új „status quo”zsinagóga alapkőletétele, ezres nagyságú ünneplő közönség jelenlétében. (Zemplén, 26. sz.)” [2] Az épület tervezője: Jemnik Gyula budapesti építész. A zsinagóga avatására 1888. augusztus 30.-án került sor. [3]

Az orthodox zsinagógát 1889. szeptember 2-án avatták fel. Az avatáson magyar nyelvű beszédet mondott Lőw Lázár ungvári rabbi, valamint a szántói, tokaji, terebesi és mádi ortodox rabbik. „Lőw rabbi a frigyszekrénybe helyezett tóra után elmondott beszédében áldást kért a királyra, az országra, a magyarságra, a vármegyére, a városra, minden lakójára, vallás és rangkülönbség nélkül.” [4] Az ortodoxok zsinagógája egy évvel később épült fel teljesen, a színház épülete mellett.

A status quo zsinagóga 1944-ben a gettó központja lett. Az épületet az 1960-as években áruházzá alakították át. Eredeti falán a homlokzatának rajzát emléktábla őrzi.

Fotók:

  1. Az újhelyi status quo ante zsinagóga a Városházával egy korabeli képeslapon
  2. Az újhelyi status quo ante zsinagóga egy korabeli képeslapon. Forrás: MILEV, https://collections.milev.hu/items/show/26681
  3. Az újhelyi satus quo ante zsinagóga enteriőrje, Kazinczy Ferenc Múzeum
  4. A zsinagóga épülete ma. Fotó: Juhász István, ZRVA, 2022
  5. Emléktábla a sátoraljaújhelyi status quo ante zsinagóga falán. Állította a Zempléni RVA. Fotó: Juhász István, ZRVA

Források:

  • Dr. Csorba Csaba: Sátoraljaújhely zsidóságának története (Sátoraljaújhely: Zempléni Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány, 2021)
  • Cseh Viktor: Zsidó örökség. Vidéki zsidó hitközségek Magyarországon (Budapest: MAZSIKE, 2022)

_________________________
1 Csorba, 33. o.

2 Csorba, 94. o
3 Ibid.
4 Ibid., 95.o.